Lot 26
Ľudovít Csordák (1864 - 1937) KRAJ LESA SE ZÁPADEM SLUNCE

90. léta 19. století
Olej, plátno
89 x 66 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: L. Csordák Praha

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   4 706 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK
   |   5 882 EUR

Obraz Kraj lesa se západem slunce je dle vyjádření v odborném posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: „… nepochybná a krásná práce slovenského malíře Ĺudovíta Csordáka. Ten žil v letech 1883–1889 v Mnichově, kde se mu dostalo prvního poučení z mnichovské romantické krajinomalby a kde se seznámil s baronesami Melcserovými, které mu umožnily studium na pražské Akademii v krajinářské škole Julia Mařáka v letech 1889–1895. Mařák ovlivnil v zásadě celou Csordákovu tvorbu, motivicky, malířským projevem i barevnou paletou. S Mařákem Csordáka spojovala také záliba v lesních interiérech i láska k technice uhlokresby. Vliv Mařákův je u Csordáka zřetelný i po té, co opustil Prahu a vrátil se v roce 1912 natrvalo do rodných Košic. Předložený obraz je velmi půvabnou a typickou ukázkou Csordákova díla, o níž se domnívám, že vznikla právě v době malířova pražského studia. (…) Csordákovy obrazy romantického ladění se na pražském trhu s výtvarným uměním vyskytují zřídka a přitom patří k velmi kvalitním projevům českého a slovenského umění přelomu 19. a 20. století.“