Lot 27
Vojtěch Bartoněk (1859 - 1908) MNICH PŘED KAPLIČKOU

90. léta 19. století
Olej, plátno
52 x 37 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: V.Bartoněk.

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 549 EUR
Dosažená cena
95 000 CZK
   |   3 725 EUR

Jak uvádí v odborném posudku k žánrovému výjevu Mnich před kapličkou PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová: „...jde o nepochybnou a velmi půvabnou práci malíře Vojtěcha Bartoňka, nejspíše z devadesátých let. Bartoněk působil jako portrétista, především jako malíř žánrových scén s humorným či sentimentálním laděním z venkova i pražských ulic a zákoutí. Bartoněk studoval na pražské AVU v letech 1873–1889, prošel ateliéry E. Roma, A. Lhoty, F. Sequence a výuku zakončil v ateliéru M. Pirnera. Po skončení studia odjel na rok do Paříže, kde v té době žila početná skupina českých umělců, ke které se připojil. Po návratu se věnoval také ilustraci a restaurování. Středem jeho zájmu ale zůstaly žánrové náměty, často sociální, s kterými se setkával ve svém okolí. (…) Bartoněk zemřel nečekaně, pravděpodobně na srdeční příhodu, na tehdejší Ferdinandově třídě před kavárnou Union, tedy na ulici, která mu dodávala po většinu života náměty pro jeho malířskou žánrovou tvorbu.“