Lot 21
Giuseppe Barison (1853 - 1931) ČTENÁŘKA

80. léta 19. století
Olej, plátno
54 x 44 cm (v x š)
Sign. vpravo nahoře: G. BARISON – VENEZIA

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 137 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 059 EUR

Obraz Čtenářka je výjimečnou ukázkou malby Giuseppe Barisona, umělce pocházejícího původně z chudé rodiny v Terstu. Svoji mecenášku našel talentovaný malíř v aristokratce Anně De Rin, která mu dopomohla k školení nejprve v soukromých ateliérech a poté na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 1872 pokračoval kurzy u nazarenistů, Karla von Blaase a Eduarda Von Engertha. V roce 1876 se vrátil do Terstu a zúčastnil se Esposizione di Belle Arti, s plátnem zobrazujícím Isabellu Orsiniovou, která mu získala dvouleté stipendium v Římě. Po Římě strávil několik roků v Benátkách. V období první světové války pobýval v domě Roberta Amadiho v Pegli v Ligurii. Po válce se vrátil do Terstu a spolu se současníky G. Grimanim a U. Flumianim pokračoval v malování především krajin, často přímo v plenéru.