Lot 71
Jan Hála (1890 - 1959) DÍVKA V KROJI

Počátek 20. let 20. století
Olej, plátno
85 x 78,5 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: J. Hála

Vyvolávací cena
110 000 CZK
   |   4 314 EUR
Dosažená cena
310 000 CZK
   |   12 157 EUR

Jan Hála studoval na soukromé malířské škole F. Engelmüllera a v letech 1910–1915 na pražské AVU u prof. V. Bukovace a M. Pirnera. V roce 1923 se natvalo usadil v podtatranské vísce Važec, která mu byla nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Mimo to se autor, ač původem Čech, připojil k proudu tehdejší Slovenské moderny, kterou reprezentoval Benka, Bazovský, Fulla a další. V roce 1925 se stal členem Spolku slovenských výtvarných umělců. Kromě malby se věnoval i literární tvorbě a ilustraci – patří k zakladatelům moderní slovenské ilustrační tvorby pro děti. V jeho dílech od počátku převažovaly figurální motivy, často pojímané jako národopisné studie a velkou část svého malířského úsilí věnoval etnografickému dokumentování slovenského folklórního života. Nejinak je tomu i v předloženém obraze, kde zachycuje v lidovém interiéru u okna stojící dívku oděnou v pestrobarevném kroji. Hálova malířská faktura zde osobitě pracuje se světlem a barevnou skvrnou, čímž dosahuje nezaměnitelného, místy až expresivně uvolněného rukopisu. Oceňované dílo malíře Jana Hály bylo již během života vystavováno v zahraničí (v New Yorku nebo na bienále v Benátkách).