Lot 72
Joža Úprka (1861 - 1940) PÁR V KROJI

Po 1910
Olej, karton
27 x 15,5 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: Joža Úprka

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR

Dílo J. Uprky je dílem věčným, věrným obrazem skutečnosti, ve kterém se umělec snažil uchovat krásu lidového kroje, lidových slavností a obyčejů. Malířovu lásku k folklóru ukazuje i nabízený obraz Pár v kroji, který je nádherným příkladem jak autorova vztahu k přírodě, tak k lidským obyčejům. J. Uprka byl jednou z nejsilnějších a nejoriginálnějších osobností českého výtvarného umění z konce 19. a počátku 20. století. Malíř a grafik s osobitým výtvarným projevem, studoval u prof. F. Čermáka na pražské Akademii. Počátek jeho tvorby je spjatý s tříletým studiem na akademii v Mnichově, kde sbíral cenné podněty u prof. N. Gysise a později u O. Sitze. Po krátkém pražském období spojeném se zápisem u M. Pirnera se na konci 80. let vrátil do své domoviny na Moravské Slovácko, které se svým koloritem a zvyky stalo jeho hlavním inspiračním zdrojem. Z jeho vrcholných děl vyzařuje radost z barev, radost z pohybu, z projevu vitálních sil a životního optimismu.