Lot 107
Cyril Bouda (1901 - 1984) KOKOŘÍN

1943
Olej, karton
13,5 x 34,5 cm (v x š)
Sign. vpravo dole: C. Bouda

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   980 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 157 EUR

Panoramatická krajina údolí s hradem Kokořín v pravém zadním plánu je dokladem Boudova bytostného vztahu ke grafice. Na menším obraze s podlouhlým formátem divákovu pozornost asi nejvíce upoutají jemně vykreslené povrchy pole, cesty a lemujících stromů. Cyril Bouda, kromě své rozsáhlé malířské a grafické práce, byl významný také svou pedagogickou činností. V letech 1946–1972 působil jako profesor na Pedagogické fakultě UK. Věnoval se nejprve volné grafice a malbě obrazů. Celý život pracoval jako ilustrátor knih, zvláště pohádek, českých pověstí, humoristických a historických knih. Své ilustrace převáděl také do podoby kreslených filmů. Byl mj. grafikem-návrhářem československých známek.