Lot 106
Antonín Procházka (1882 - 1945) ŽNĚ

40. léta 20. století
Olej, vosk, plátno, lepenka
40 x 50 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: AP.

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 529 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK
   |   3 529 EUR

Obraz, který vyniká specifickou barevností a hrou světla, modelující pohyb postav při sklizni za plného letního dne, je dílem Antonín Procházky – významného představitele české moderny, člena Osmy a SVU Mánes. Nejprve studoval na UMPRUM, a poté na AVU u prof. V. Bukovace, H. Schwaigera a M. Švabinského. Jako řada jeho vrstevníků nebyl spokojen s akademismem, takže školu nedokončil a raději odjel s E. Fillou a B. Feiglem do Berlína odkud pokračovali do dalších evropských metropolí seznámit se s aktuálními malířskými trendy. Po návratu domů v roce 1906 uspořádal společně s E. Fillou svou první výstavu. Vystavoval jako host na obou výstavách Osmy (1907 a 1908). V letech 1907–1908 podnikl cesty po Evropě, v Německu potkal malířku Linku Scheithauerovou, kterou si po návratu domů vzal za ženu. Procházkovo dílo v začátcích ovlivnila tvorba Edvarda Muncha, ale postupně přešel z expresionismu ke svému osobitému pojetí kubismu, nazývanému též Procházkův orfismus. Ve 20. letech se přiklonil k neoklasicismu až k poetickému primitivismu. Ve 30. a 40. letech pak experimentoval s uměleckými technikami a barvou. Procházkovo dílo získalo velký ohlas v zahraničí, zvláště v Anglii a Francii, kde se mu dostalo jedno z nejvýznamnějších ocenění Grand Prix.