Lot 71
Josef Ullmann (1870 - 1922) POLE ZA VESNICÍ

Přelom 19. a 20. století
Olej, karton
45 x 66 cm (v x š)
Signováno: Vpravo dole "J. Ullmann"

Vyvolávací cena
8 000 CZK
   |   320 EUR

Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 600 EUR

Umělecky Ullmanna formovala chittussovská krajina a také tendence krajinářské secese, jíž měl možnost v Mnichově soustředěně poznávat – roku 1895 viděl v Glaspalastu výstavu Worpswedských s jejich náladovými melancholickými plátny, v nejranějších pracích se tak snoubí romanticko-realistický názor s dekorativismem secese. Postupně s uvolněním štětcového přednesu se posiluje vizuální složka a Ullmann přechází k technice větších či menších skvrn, barvy roztírá do sucha do podložky i vrší v pastách, kombinuje olej i temperu a dociluje skutečného technického mistrovství.