Lot 48
Ivan Konstantinovič Ajvazovskij (1817 - 1900) BOUŘE NA MOŘI

140 x 215 cm (v x š)

Vyvolávací cena
11 000 000 CZK
   |   440 000 EUR
Dosažená cena
15 000 000 CZK
   |   600 000 EUR

Ajvazovského Bouře na moři je příkladem umělcovy vrcholné tvorby a pochází z pražské soukromé sbírky. Od autorova narození uplynulo letos 200 let, patří k nejvýznamnějším malířům marin všech dob. Už za svého života získal v tomto oboru značnou proslulost i umělecký vliv po celé Evropě. Obdivoval jej i William Turner. Ajvazovskij je dnes všeobecně pokládán za ruského malíře, rodem byl ovšem Armén. Rodové jméno se postupem času měnilo z původního Ajvaz na Ajvazian, Hajvazovski (Gajvazovski) až k ustálenému Ajvazovskij. Narodil se na Krymu ve Feodosii a tam také prožil většinu svého života. Pocházel z rodiny nepříliš úspěšného obchodníka, avšak pro svůj talent a díky podpoře ze strany aristokracie a významných představitelů města získal dobré vzdělání na Simperofoském gymnáziu a po té na Akademii umění v Petrohradě. Už od doby studia přitahoval pozornost schopností vytvářet přesvědčivou iluzi vodního živlu, vzdušnosti a světla. Přineslo mu to nejen slávu a úspěch, ale také bohatství, významné společenské postavení a vysoké pocty, byl jmenován oficiálním malířem ruského vojenského námořnictva, malířem geografické společnosti a profesorem petrohradské Akademie umění. Hodně cestoval po světě a vystavoval. Zasloužil se o rozvoj svého města Feodosie, kam přivedl železnici i vodovod a kde založil umělecké muzeum, fungující dodnes. Ajvazovskij byl plodný malíř. Uvádí se, že za svůj život namaloval více než 6000 obrazů. Pracoval rychle, alla prima a většinou zpaměti. Spíše než chronologicky lze jeho tvorbu rozčlenit typologicky podle témat, přičemž dramatické scény bouřlivého moře patří k nejpůsobivějším. Nabízený obraz představuje mistrovský výkon v tomto směru. Autor zde redukoval použité motivy pouze na dynamiku mořských vln a oblohu ztemnělou bouřkovými mraky. Pointu, nenápadně skrytou ve středním plánu, pak tvoří parník těžce zápasící s vodním živlem. Malba je provedena bravurně, prokazuje suverenitu a sebejistotu zralého malíře. Ze stejného roku jako tento obraz pochází jedno z nejslavnějších Ajvazovského děl, Vlna (ol., pl. 304 x 505 cm, signováno rovněž latinkou, dnes ve sbírce Ruského muzea v St. Petěrburgu). Nelze vyloučit, že oba byly určeny pro výstavu v Paříži, kterou Ajvazovskij právě připravoval. Restaurováno. Odborný posudek PhDr. Anna Janištinová. Odborný posudek ze 30. let 20. stol. od V. V. Štecha. Zmíněno: Fiala,Vl., Russkaja živopis’ v sobranijach Čechoslovakii. Leningrad: Izdatel’stvo Chudožnik RSFSR, 1974, s. 62, č. kat. 13. s dobovou fotografií.

STŘEDOVĚKÝ LATINSKÝ RUKOPIS NA PERGAMENU

Lot 1 STŘEDOVĚKÝ LATINSKÝ RUKOPIS NA PERGAMENU

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
15 000 CZK | 600 EUR
LIBER CHRONICARUM

Lot 2 Hartmann Schedel (1440 - 1514) LIBER CHRONICARUM

Vyvolávací cena
1 300 000 CZK | 52 000 EUR
BIBLIA CUM CONCORDANTIIS VETERIS ET NOVI TESTAMENTI ET SACRORUM CANONUM:

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 600 EUR
 THE HISTORY OF ST. PAULS CATHEDRAL IN LONDON

Lot 4 William Dugdale (1605 - 1686) THE HISTORY OF ST. PAULS CATHEDRAL IN LONDON

Vyvolávací cena
60 000 CZK | 2 400 EUR
KRIEGS-KUNST ZU PFERD: DAS IST: GRÜNDLICHE UNTERWEISUNG

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 800 EUR
ANATOME QUARTUM RENOVATA

Lot 6 Thomas Bartholin (1616 - 1680) ANATOME QUARTUM RENOVATA

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
HISTORIAE PLANTARUM UNIVERSALIS

Lot 7 HISTORIAE PLANTARUM UNIVERSALIS

Vyvolávací cena
20 000 CZK | 800 EUR
 HISTORIA DE DUCIBUS, AC REGIBUS BOHEMIAE

Lot 8 Bohuslav Balbín (1621 - 1688) HISTORIA DE DUCIBUS, AC REGIBUS BOHEMIAE

Vyvolávací cena
38 000 CZK | 1 520 EUR
POZDNĚ GOTICKÁ MADONA

Lot 9 Rakouský Mistr POZDNĚ GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 26 000 EUR
Dosažená cena
950 000 CZK | 38 000 EUR
ŠESTIRAMENNÝ LUSTR

Lot 10 ŠESTIRAMENNÝ LUSTR

Vyvolávací cena
1 500 000 CZK | 60 000 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK | 60 000 EUR
ŠTĚDROST SCIPIOVA

Lot 11 Karel van Mander (1548 - 1606) ŠTĚDROST SCIPIOVA

Vyvolávací cena
400 000 CZK | 16 000 EUR
Dosažená cena
400 000 CZK | 16 000 EUR
MANÝRISTICKÁ SKŘÍŇKA

Lot 12 MANÝRISTICKÁ SKŘÍŇKA

Vyvolávací cena
65 000 CZK | 2 600 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 600 EUR
 TRUHLA

Lot 13 TRUHLA

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK | 5 200 EUR
ASTROLÁB

Lot 14 ASTROLÁB

Vyvolávací cena
90 000 CZK | 3 600 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 600 EUR
ALEGORIE VZDUCHU

Lot 15 Jan Jakub Hartmann (1658 - 1736) ALEGORIE VZDUCHU

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 26 000 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK | 56 000 EUR
PÁROVÉ SVÍCNY

Lot 16 PÁROVÉ SVÍCNY

Vyvolávací cena
130 000 CZK | 5 200 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK | 5 200 EUR
HABÁNSKÁ SLÁNKA

Lot 17 HABÁNSKÁ SLÁNKA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 600 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 400 EUR
HABÁNSKÝ DŽBÁN CECHU VINAŘŮ

Lot 18 HABÁNSKÝ DŽBÁN CECHU VINAŘŮ

Vyvolávací cena
75 000 CZK | 3 000 EUR
Dosažená cena
280 000 CZK | 11 200 EUR
 BAROKNÍ KOMODA

Lot 19 BAROKNÍ KOMODA

Vyvolávací cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
 PÁROVÉ HRACÍ STOLKY

Lot 20 Martin Carlin (1730 - 1785) PÁROVÉ HRACÍ STOLKY

Vyvolávací cena
140 000 CZK | 5 600 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK | 8 000 EUR
BAROKNÍ SEKRETÁŘ

Lot 21 BAROKNÍ SEKRETÁŘ

Vyvolávací cena
450 000 CZK | 18 000 EUR
KLASICISTNÍ KOMODA

Lot 22 KLASICISTNÍ KOMODA

Vyvolávací cena
150 000 CZK | 6 000 EUR
Dosažená cena
210 000 CZK | 8 400 EUR
KLASICISTNÍ STOLEK

Lot 23 KLASICISTNÍ STOLEK

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 1 000 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK | 2 200 EUR
KONVIČKA VE TVARU PAPOUŠKA

Lot 24 KONVIČKA VE TVARU PAPOUŠKA

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
DÓZA VE TVARU KOROPTVE

Lot 25 DÓZA VE TVARU KOROPTVE

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
 ZLATÝ POHÁR

Lot 26 ZLATÝ POHÁR

Vyvolávací cena
80 000 CZK | 3 200 EUR
Dosažená cena
170 000 CZK | 6 800 EUR
MADAME SOPHIE DE FRANCE (1734–1782)

Lot 27 MADAME SOPHIE DE FRANCE (1734–1782)

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
44 000 CZK | 1 760 EUR
VENUŠE S AMOREM

Lot 28 VENUŠE S AMOREM

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK | 2 400 EUR
KVĚTINOVÉ ZÁTIŠÍ

Lot 29 KVĚTINOVÉ ZÁTIŠÍ

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
40 000 CZK | 1 600 EUR
MINIATURA S MONOGRAMEM

Lot 30 MINIATURA S MONOGRAMEM

Vyvolávací cena
10 000 CZK | 400 EUR
Dosažená cena
10 000 CZK | 400 EUR
DÁMA V MODRÉM PLÁŠTI

Lot 31 DÁMA V MODRÉM PLÁŠTI

Vyvolávací cena
10 000 CZK | 400 EUR
MARIE LESZCZYŃSKÁ (1703–1768)

Lot 32 MARIE LESZCZYŃSKÁ (1703–1768)

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
23 000 CZK | 920 EUR
DÁMA V BÍLÝCH ŠATECH

Lot 33 DÁMA V BÍLÝCH ŠATECH

Vyvolávací cena
8 000 CZK | 320 EUR
MADAME ELISABETH DE FRANCE (1764–1794)

Lot 34 MADAME ELISABETH DE FRANCE (1764–1794)

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
16 000 CZK | 640 EUR
PÁROVÉ EMPÍROVÉ SVÍCNY

Lot 35 PÁROVÉ EMPÍROVÉ SVÍCNY

Vyvolávací cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
EMPÍROVÝ CESTOVNÍ BUDÍK

Lot 36 EMPÍROVÝ CESTOVNÍ BUDÍK

Vyvolávací cena
55 000 CZK | 2 200 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 200 EUR
EMPÍROVÉ STOLNÍ HODINY

EMPÍROVÉ STOLNÍ HODINY

85 000 CZK | 3 400 EUR
LATERNOVÉ HODINY

Lot 38 LATERNOVÉ HODINY

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 26 000 EUR
Dosažená cena
650 000 CZK | 26 000 EUR
SEDACÍ SOUPRAVA

Lot 39 SEDACÍ SOUPRAVA

Vyvolávací cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
DVĚ ŽIDLE Z OBDOBÍ  BIEDERMEIERU

Lot 40 DVĚ ŽIDLE Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
44 000 CZK | 1 760 EUR
 BIEDERMEIEROVÝ STOLEK

Lot 41 BIEDERMEIEROVÝ STOLEK

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK | 5 600 EUR
 SEDACÍ SOUPRAVA

Lot 42 SEDACÍ SOUPRAVA

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 800 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK | 4 000 EUR
 PÁROVÉ GLÓBY

Lot 43 PÁROVÉ GLÓBY

Vyvolávací cena
95 000 CZK | 3 800 EUR
Dosažená cena
95 000 CZK | 3 800 EUR
PÁROVÉ SERVÍROVACÍ MÍSY S VÍKY

Lot 44 PÁROVÉ SERVÍROVACÍ MÍSY S VÍKY

Vyvolávací cena
110 000 CZK | 4 400 EUR
PO KOUPELI

Lot 45 James Pradier (1790 - 1853) PO KOUPELI

Vyvolávací cena
400 000 CZK | 16 000 EUR
Dosažená cena
1 700 000 CZK | 68 000 EUR
PODOBIZNA MUŽE S PSACÍM NÁČINÍM

Lot 46 Antonín Machek (1775 - 1844) PODOBIZNA MUŽE S PSACÍM NÁČINÍM

Vyvolávací cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
KRAJINA SÁZAVSKÁ

Lot 47 Bedřich Havránek (1821 - 1899) KRAJINA SÁZAVSKÁ

Vyvolávací cena
180 000 CZK | 7 200 EUR
Dosažená cena
260 000 CZK | 10 400 EUR
BOUŘE NA MOŘI

Lot 48 Ivan Konstantinovič Ajvazovskij (1817 - 1900) BOUŘE NA MOŘI

Vyvolávací cena
11 000 000 CZK | 440 000 EUR
Dosažená cena
15 000 000 CZK | 600 000 EUR