Lot 203
Olbram Zoubek (1926 - 2017) BUSTA MARIE

1977
bronz
58 cm (v)
Signováno na plintě: O. ZOUBEK

Vyvolávací cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK
   |   12 500 EUR

Působivé dílo v životních rozměrech je vynikající prací Olbrama Zoubka, jednoho z  nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20.  století. Po absolutoriu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v  ateliéru  Josefa Wagnera se autor uchýlil k  restaurování historických  soch a  sgrafit, zejména proto, že byl jako umělec režimu nepohodlný a  nemohl oficiálně vystavovat. Bustu (též poprsí) Marie tvořil upravením figury, čímž vznikla samostatná díla Nohy a Tělo Marie. Modelem zde byla Zoubkova druhá žena Marie. Jeho díla v sobě mají zvláštní rozměr existence. Mírně inscenovanými a zároveň bezprostředními gesty s námi komunikují v abstraktním prostoru. Zoubkův rozeznatelný rukopis inspirovaly kromě antických vzorů také sochy slavného Švýcara Alberta Giacomettiho a ženská krása. Dílo pochází z pražské prestižní sbírky. Při konzultacích posouzeno a autorství potvrzeno PhDr. P. Bregantovou. Přiložen certifikát pravosti.