Lot 152
Vincenc Beneš (1883 - 1979) KYTICE MÁKŮ

30. léta 20. století
Olej, plátno
79 x 60,5 cm (v x š)
Vlevo nahoře "V. Beneš"

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR
Dosažená cena
190 000 CZK
   |   7 917 EUR

Vincenc Beneš byl zpočátku ovlivněn francouzským moderním malířstvím, a to zejména kubismem. Později přešel k portrétům, krajinám a zátiším, ale zachoval si tvarosloví a kolorit moderní francouzské malby a vtiskl ji do běžných každodenních námětů, kam patřila městská krajina, kytice ve váze, zátiší s ovocem nebo i figurální témata lidských sešlostí či námětu koupání. V českém umění se Vincenc Beneš poměrně rychle dostává do středu dění a inspiruje se jak stylově, tak námětově tvorbou členů Osmy a Skupiny výtvarných umělců, z nichž především Bohumilem Kubištou. Kytice ve džbánu přestavuje oku lahodivé dílo, které oslavuje život a upoutá divokými fauvistickými tahy, které se odrážejí jak na jednotlivých květech tak se mihotají v pozadí jako barevný déšť.