Lot 183
Jiří Bradáček (1922 - 1984) RELIÉF KOMPOZICE

1966
lipové dřevo
57 x 132 x 12 cm (v x š x h)
Signováno a datováno vpravo dole: BRADÁČEK 65

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR

Veliký působivý dřevěný reliéf je dílem sochaře, který se úspěšně angažoval i jako typograf a pedagog. Jiří Bradáček prošel studiem na UMPRUM u prof. Karla Dvořáka, byl členem skupiny Krok 57. V počátcích své tvorby byl ovlivněn kubismem a sociálním civilismem Otty Gutfreunda a plastikami Emila Filly. Zpočátku pracoval v duchcovské porcelánce Royal Dux, pro kterou navrhoval drobné plastiky. V roce 1958 zaznamenaly velký úspěch jeho porcelánové plastiky Žirafa a Televizní štáb, které byly vybrány do expozice na bruselské Expo 58. Od roku 1967 působil jako docent na AVU, kde vedl ateliér užitého sochařství. Mezi jeho žáky patřili mj. Čestmír Suška, Magdalena Jetelová, Martin Zet nebo Michal Gabriel. Vytvořil řadu volných i dekorativních plastik pro severočeská města např. Děčín, Most, Teplice, Ústí nad Labem.