Lot 127
Rudolf Hloušek (1909 - 1992) SKLENĚNÁ VÁZA

30. léta 20. století
vrstvené, leptané a broušené sklo
25 cm (v)
Značeno zespodu: HR

Vyvolávací cena
24 000 CZK
   |   1 000 EUR
Dosažená cena
24 000 CZK
   |   1 000 EUR

Rudolf Hloušek roku 1930 v Železném Brodě založil firmu na umělecké zpracování skla. Jeho specialitou byly reliéfní figurální dekory, sklo pro něj brousilo až 40 dělníků, využíval též pískování (například návrhy absolventa jablonecké školy B. Neužila) a rytí (začínal u něj fenomenální rytec Jindřich Tockstein). Pro Hlouška, absolventa železnobrodské Státní odborné školy pro průmysl sklářský (1924 – 1927), navrhoval její ředitel Alois Metelák nebo pedagog Zdeněk Juna. Specialitou byly objekty s reliéfními figurálními motivy. Mimo to závod nabízel i figurální lisované sklo. Za umělecké broušené sklo, které rafinerie představila na Světové výstavě v Bruselu roku 1935, obdržela Grand Prix.