Lot 242
Oldřich Kulhánek (1940 - 2013) INTERVIEW NO.1

1993
litografie, papír
64 x 82 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Oldřich Kulhánek 93

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   500 EUR
Dosažená cena
14 000 CZK
   |   583 EUR

Oldřich Kulhánek byl mistrem zobrazování figur, jemných nuancí mimiky tváře, gest, doteků a všech záhybů lidského těla. Není překvapení, že umělec tak neobyčejně kvalitní se stal autorem podoby současných bankovek České republiky. Takový úkol je hodný grafika mistrovských kvalit. Kulhánkova tvorba vyniká právě spojením technicky dokonalé formy a sugestivního výrazu, který nabývá od poloh groteskních a ironizujících až po neoklasické a erotické vize. Interview no. 1 je časosběrem výrazů Fernandela, francouzského herce a zpěváka, k jehož popularitě přispěla především role Dona Camilla, který v sérii filmů sváděl v malém italském městečku souboj s komunistickým starostou Pepponem.