Lot 120
Josef Vinecký (1882 - 1949) PLÍŽÍCÍ SE KOCOUR

1924-1925
tmavě mořené dřevo
11 x 54 cm (v x š)
signováno zespodu: VINECKÝ

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 875 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK
   |   4 167 EUR

Významnné dílo Plížící se kocour avantgardního sochaře a designéra Josefa Vineckého pochází ze série komorních plastik ztvárňující téma kočky zařaditelné do umělcovy wiesbadenské periody. Třebaže kocoura ztvárňuje jako šelmu v typické akci, pojetí směřuje k vyššímu stupni abstrakce s důrazem na celkovou kompozici sochařského objektu nabitého dynamikou a smyslovostí zdůrazněnou takřka aerodynamickým tvarem. Materiálovou variantu v glazované pálené hlíně autor realizoval z časovým odstupem v polovině 40. let. Josef Vinecký se po první světové válce v roce 1918 usadil ve Wiesbadenu, kde se spřátelil s avantgardními výtvarníky skupiny Die Blaue Vier a poznal okruh výtvarníků Bauhausu. Tvorbu mimo jiné orientoval na průmyslový design, zejména nábytek, v němž zprvu využíval ohýbané kovové trubky a dřevěnou dýhu, později experimentoval se syntetickými hmotami (plexisklo, polyester, trolon). Jeho tvorba vyvrcholila na výstavě německého sdružení Werkbund WUWA v roce 1929. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci byl coby "zvrhlý umělec" propuštěn ze státních služeb a do roku 1936 zůstal na volné noze v Berlíně. Poté se vrátil do Československa. Publikováno:  KAVČÁKOVÁ, Alena. Josef Vinecký (1882-1949): osobnost sochaře v kontextu evropské avantgardy 20. století. Memoria artis. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. č. t. kat. 36. str. 104.