Lot 07
Anthonie van Borssom (1631 - 1677) ALEGORIE VZDUCHU

17. století
olej, plátno
61,5 x 76 cm (v x š)
sign. vlevo dole nečitelně

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK
   |   4 783 EUR

Alegorie vzhduchu navazuje tématicky například na práci Jana Brueghela a Ambrosia Franckena, alegorie živlů byly v 16. a 17. století velmi oblíbeny. Charakteristické je barevné odstupňování od malířské plochy, umocňující hloubku vzdušných dálek, od okraje lesa s průhledem do daleké krajiny. Velmi kvalitní příklad krajinomalby umělce, který byl jistě ovlivněn starší nizozemskou tvorbou a druhy ptactva, kteří zde zhmotňují level vzduchu maloval s velkou pečlivostí.