Lot 06
Neznámý Vlámský Mistr KLANĚNÍ PASTÝŘŮ

17. století
olej, dřevo
25 x 32,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 217 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   5 217 EUR

Předložený obraz Klanění pastýřů vychází ze stejnojmenné kompozice Petra Paula Rubense s drobnými obměnami. Rukopis této parafráze má ostřejší kontury, propracovanější detaily a zcela se mění kompozice krajiny v pozadí, kterou Rubens nechal pouze tušenou, kdežto jeho následovník vypracoval jasnou denní krajinu s precizně olistěnými stromy. Celkové vyznění sice postrádá Rubensovu lehkost, ale jednotlivé prvky jsou mnohem zřetelnější a prozrazují silnou potřebu sdělit příběh co nejsrozumitelněji.