Lot 08
Neznámý Holandský Mistr DIANA NA LOVU

2. polovina 17. století
olej, dřevo
68 x 92 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR

Osobnost Diany je složitá a obsahuje řadu archaických rysů. Diana byla původně považována za bohyni divočiny a lovu, ústředního sportu v římské i řecké kultuře. Podle historika C.M. Greena, vystupuje jako lovkyně, jako aspekt měsíce, jako obraz podsvětí. Obraz ukazuje loveckou družinu vynořující se z lesa a vrhající se přes potok. Jedná se o dynamickou kompozici v běhu a skoku, kterou si velmi oblíbili vlámští autoři inspirováni Rubensem. Nymfy a Diana se svými mnoha psy dostihli jelena v hlubokém a prastarém dubovém lese, na horizontu se rýsuje kopcovitá krajina.