Lot 01
Neznámý Autor OLTÁŘNÍ KŘÍDLA

počátek 16. století
olej, dřevo, zlacení
40,5 x 29 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 609 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 826 EUR

Boční křídla oltáře z přelomu 15. a 16. století vyobrazující Krista na hoře Olivetské a Korunování Krista trním. Ikonografie Krista na hoře Olivetské vychází z textů evangelií Matouše: „Otče můj, není-li to možné, aby mne ten kalich minul, a musím-li jej pít, staň se tvá vůle.“ U kalicha bývá zobrazován i anděl, který Kristovi dodává sil. Petr, Jakub a Jan unavení usínají, zatímco se Ježíš modlí. V dálce za brankou - zde chybí (ale bývá zobrazováno) následuje příchod ozbrojené gardy s pochodněmi a lucernami. Výjev Korunování Krista trním vytváří kontrast mezi klidným a kontemplativním výrazem Krista, který odklání zrak od nešťastného dění a jeho utrpení se děje především v nitru. Naopak jeho mučitelé zaujati prací jsou vyobrazeni až karikaturním způsobem. Zajímavostí je odchylka barvy Kristova pláště, který bývá tradičně šarlatový. Rám je původní součástí desky, na kterou byl výjev namalován.