Lot 214
Adolf Born (1930 - 2016) ZVĚD Z ARMÁDY KARA MUSTAFY ZADRŽEN U VÍDNĚ

2008
akvarel, pastel, papír
Ve výřezu 67,5 x 41 cm (v x š)
sign. vpravo dole: A Born 2008

Vyvolávací cena
260 000 CZK
   |   11 304 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK
   |   13 043 EUR

Turecko a turecké motivy patřily u Adolfa Borna mezi srdeční záležitosti. Sultáni, harémové tanečnice, turecká kaligrafie, turecký humor - to vše se stalo pro Adolfa Borna fontánou inspirace. Kara Mustafa byl ústřední postavou závěrečné fáze osmanského vojenského tažení ve střední Evropě. U Vídně s dvěma sty tisíci muži neuspěl a byl následně popraven. Adolf Born v předložené humorné práci nabízí jednu z možných variant, jak k tomu došlo.