Lot 100
Tavík František Šimon (1877 - 1942) STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

30. léta 20. století
olej, plátno
120 x 100 cm (v x š)
sign. vpravo dole: T.F. Šimon

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   4 130 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK
   |   4 783 EUR

František Šimon Tavík patřil mezi žáky Maxe Pirnera a řadil se mezi významné grafiky, malíře, dřevorytce a později učil na AVU. Byl členem SVU Mánes a spoluzakladatel sdružení Hollar. V jeho malířském rukopisu je patrný až dokumentaristický ráz, který výrazně uplatňoval v mnoha cenných dobových záznamech Prahy - zejména v mistrných leptech a mezzotintách. Ve své době byl považován za spíše konzervativního umělce, ale je oceňován pro věrnost zobrazení atmosféry a pečlivě vystavěnou architekturu místa, se kterou se pozorovatel snadno identifikuje.