Lot 70
Emil Orlik (1870 - 1932) LEŽÍCÍ AKT

Počátek 20. století
olej, plátno
46 x 75,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Orlik E.

Vyvolávací cena
250 000 CZK
   |   10 870 EUR
Dosažená cena
480 000 CZK
   |   20 870 EUR

Tvorba českoněmeckých umělců 1. poloviny 20. století byla dlouho českou odbornou literaturou, a tedy i veřejností z politických důvodů ignorována. Situace se však po roce 1989 změnila a zájem o tuto oblast významně roste, což přináší i mnohá pozitivní překvapení. Příkladem malíře v Německu ceněného a u nás znovu objeveného autora je Emil Orlik. Nabízený obraz je vynikajícím kusem jeho rané tvorby. Vykazuje jasné znaky dobově módního japonismu, ovšem v tomto případě založeném na přímém kontaktu s japonským uměním. V roce 1900 totiž Orlik pobýval v Japonsku, kde studoval speciálně techniku dřevořezu a poučení z japonské estetiky přenesl nejen do svých slavných grafických listů, ale i do malířského díla. Orlikovy práce z tohoto období patří k nevyhledávanějším.