Lot 72
Jakub Obrovský (1882 - 1949) DÍVKA V ZAHRADĚ

1916
olej, plátno
70,5 x 70,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: J. Obrovský 1916

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR

Jakub Obrovský hojně zpracovával akty, dostaveníčka v zahradě a zasazoval krásné dívky do prostředí prosluněných a uvolněných zahrad. V předloženém plátně se projevuje hned několik typických znaků - romantická lyričnost, živelná a dynamická barevnost a svižný úderný rukopis. Úspěch Jakuba Obrovského za jeho života byl limitován rozvojem avantgardy, která ho považovala za umělecky nepřijatelného. I přes to však dosáhl úspěchu přijetím do České akademie věd a umění (1913), do pařížské Societé Nationale des Beaux-Arts (1921) a roku 1935 byl jmenován rektorem pražské Akademie. Věnováno: Milému příteli arch. Slámovi.