Lot 185
SVĚTELNÁ KRAJINA
1963
olej, plátno
60 x 81 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Šíma 63
| 208 333 EUR
| 287 500 EUR
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D: "Předložený obraz „Světelná krajina (Paysage luminieux)“ je autentickou, reprezentativní, veškerou autorovu malířskou a životní zkušenost resumující prací Josefa Šímy, umělecké osobnosti světového jména a významu, autora, který je spolu s Františkem Kupkou po právu považován za jednoho z největších českých malířů dvacátého století. V pozdní fázi svého díla, po roce 1950, dospívá Josef Šíma k druhému tvůrčímu vrcholu. Hlavním tématem jeho nových maleb a kreseb se stalo světlo pojímané jako základní energetická matérie i psychická realita. Toto světlo doslova prozařuje celý obrazový prostor v nové vizi jednoty, k níž Josef Šíma směřoval celý život. Posuzovaný obraz „Světelná krajina (Paysage luminieux)“ je jednou z Šímových kvalitních prací z fáze vrcholné „tvůrčí moudrosti“, z autorova předposledního období, kdy v jeho tvorbě dochází k syntéze a organickému propojení všech objevů, kterých kdy dosáhl. Chvějivý opar světla emanující z tohoto základních geometrických útvarů se rozšiřuje po celé ploše plátna, čímž autor vyvolává dojem, že obraz je stvořen z těkavé, vibrující energie. Dominance okrových a hnědých tónů je místy sofistikovaně kontrastována pocitově studenou zelenou „mlhovinou“."
NÁHRDELNÍK - CENA MEDY MLÁDKOVÉ
Vyvolávací cena35 000 CZK | 1 458 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK | 1 458 EUR
Lot 1 SVATÝ PAVEL
Vyvolávací cena100 000 CZK | 4 167 EUR
Lot 2 KRONIKA KOSTNICKÉHO KONCILU
Vyvolávací cena90 000 CZK | 3 750 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 750 EUR
Lot 3 KRITIKA HUSITSTVÍ
Vyvolávací cena18 000 CZK | 750 EUR
Lot 4 KOMPENDIUM KŘESŤANSKÉ DOKTRÍNY
Vyvolávací cena48 000 CZK | 2 000 EUR
Lot 5 ČESKOBRATRSKÝ KANCIONÁL
Vyvolávací cena38 000 CZK | 1 583 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK | 2 083 EUR
Lot 6 RENESANČNÍ VEDUTA PRAHY
Vyvolávací cena5 000 CZK | 208 EUR
Dosažená cena
9 500 CZK | 396 EUR
Lot 7 CÍSAŘSKÝ PALÁC V PRAZE
Vyvolávací cena6 000 CZK | 250 EUR
Dosažená cena
8 500 CZK | 354 EUR
Lot 8 MANÝRISTICKÁ KOMODA "A BAMBOCCI"
Vyvolávací cena95 000 CZK | 3 958 EUR
Lot 9 PÁROVÉ MANÝRISTICKÉ ŽIDLE
Vyvolávací cena15 000 CZK | 625 EUR
Dosažená cena
33 000 CZK | 1 375 EUR
Lot 10 BAROKNÍ TRUHLA
Vyvolávací cena60 000 CZK | 2 500 EUR
Lot 11 BAROKNÍ KAPESNÍ HODINKY
Vyvolávací cena80 000 CZK | 3 333 EUR