Lot 197
René Roubíček (1922 - 2018) ANDĚL

2008
hutní tvarované sklo
49 cm (v)
sign. a datováno: Roubíček / 2008

Vyvolávací cena
20 000 CZK
   |   870 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK
   |   1 957 EUR

René Roubíček patřil mezi přední postavy českého sklářství, podílel se například na československém pavilonu na Světové výstavě 1958. Pedagogicky působil na Akademii výtvarných umění v Praze, spolupracoval s designérem Borkem Šípkem či s firmami Crystalex, Moser, Lasvit, Preciosa a řadou skláren. Autor sám říkal: "Sklo – to se voda zastavila, aby potěšila lidské oko. Sklo je jazzová improvizace ve výtvarné kultuře." Každé jeho autorské sklo je dílem okamžiku, jedinečnou improvizací na připravené téma. René Roubíček ve své tvorbě nechává sklo volně promlouvat a během tvůrčího procesu se jeho vize mění podle přirozených vlastností a tvarování skla. Objekt „Anděl“ z cyklu „Kovárna andělů“ byl vytvořen technikou hutního tvarování takzvaně „z volné ruky“. Dílo pochází z významné sbírky Jiřího Šetlíka.

Publikováno:

Šetlík, J., Vrba, T.: Jiří Šetlík: Provázejí mne životem. Muzeum umění a designu Benešov, 2019. str. 53.