Lot 199
Josef Vyleťal (1940 - 1989) NOSTALGICKÝ VÝJEV

1988
olej, dřevo
40,5 x 53,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Vyleťal

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 217 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK
   |   8 696 EUR

Josef Vyleťal ve své tvorbě nastiňoval zcela novou surrealitu prostřednictvím archetypálních podobností a symbolik předmětů, které kladl do centra svých obrazů. Nitro popisoval za pomoci četných analogií, kosmická vejce nebo vejčité drahokamy se stávaly zrodištěm něčeho nového, nádoby a lastury přechovávaly niterný tvůrčí proces, emoce a vědění. Obrysy vzpomínek jsou polarizované do bodů jasných a zářivých a šedých abstrahovaných celků. Dílo Josefa Vyleťala patří mezi klenoty poválečného umění. Vyleťalova díla z výstavy v roce 1975 v Barceloně se stala předmětem obdivného dopisu, který mu poslal sám Salvador Dalí. Sdělil mu v něm "Už jsme jenom dva."