Lot 188
Jiří John (1923 - 1972) RŮŽE

1968
suchá jehla, lept, papír
65 x 48,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J.J. 68

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   783 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 609 EUR

Jiří John je považován za předního představitele české umělecké scény šedesátých let 20. století. Jeho vyzrálý umělecký projev prolínal působení přírody, hmoty a světla. Kámen padající na růži je autorovo vyslovení se k okupaci roku 1968. Symbolické vyjdřování pro něj nebylo typické, ale v tomto případě cítil potřebu dát najevo své zraněné city.

Publikováno:

Šetlík, J., Vrba, T.: Jiří Šetlík: Provázejí mne životem. Muzeum umění a designu Benešov, 2019. s. 85, 91.