Lot 206
Olbram Zoubek (1926 - 2017) STRÁŽKYNĚ POKLADU

1990
olovo, cín, zlato
34,5 x 34,5 cm (v x š)
sign. verso: O. ZOUBEK

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK
   |   4 348 EUR

Reliéf významného českého sochaře Olbrama Zoubka Strážkyně pokladu z roku 1990 zobrazuje tři ženské postavy ve zlaceném šatu s náznakem dělící vertikály. Reliéf vznikl jako studie pro Československou státní banku na Praze 5. Původně dílo neslo název Tři grácie. Olbram Zoubek se po absolutoriu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Josefa Wagnera se autor uchýlil k restaurování historických soch a sgrafit, zejména proto, že byl jako umělec režimu nepohodlný a nemohl oficiálně vystavovat. Plastice se ovšem věnoval i nadále; v roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním Medailí za zásluhy I. stupně. Jeho dosud největší retrospektivní výstava čítající okolo 300 exponátů se uskutečnila v roce 2013 v Jízdárně Pražského hradu. Při konzultacích posouzeno a autorství potvrzeno PhDr. P. Bregantovou. Přiložen certifikát pravosti.