Lot 205
Ivan Ouhel (1945 - 2021) NEKONEČNO VE VEJCI

1993
olej, plátno
116,5 x 111 cm (v x š)
sign. verso: I. Ouhel

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 217 EUR
Dosažená cena
190 000 CZK
   |   8 261 EUR

Ivan Ouhel patří mezi nejvýznamnější české koloristy. Svými obrazy nechává proudit život, barevný, tepající a nespoutaný. Barvy zde vystupují jako svébytné entity, které modelaci nepřisluhují, ale komunikují, kontrastují, působí na emoce a formují vlastní symboliky. Kruhové a zejména vejčité útvary zastupují v jeho obrazech schránky pro život, téma, které kulminuje ve tvorbě Ivana Ouhela právě v 90 letech. Ivan Ouhel nás nechává nahlédnout dovnitř Nekonečna ve vejci, kde se odehrávají nesmírně komplexní stavební procesy, naznačené organickými buněčnými strukturami a současně abstrahovanou singularitou, která je variabilitou možností nepostižitelná. Ohraničuje ji pouze dočasně bílá skořápka nekonečna, ale jen do chvíle, než se projeví konkrétní formou nového života.