Lot 01
SVATÁ RODINA S ANDĚLEM
2. čtvrtina 16. století
Olej, dřevěná deska
95 x 42 cm (v x š)
Značeno dole uprostřed kovovým štítkem na rámu s nápisem: COLLECTION PRINCE/ ESTER HAZY/ BUDAPEST. Vzadu štítek s nápisem: PRINCE ESZTERHAZY/ BUDAPEST a opatřeno pečetí
| 17 647 EUR
| 19 608 EUR
Unikátní desková malba Svaté rodiny je dílo mimořádné kvality, které zaujme od promyšlené kompoziční osnovy, harmonicky vyvážené barevnosti, po rukopisně skvěle zachycené povrchy materiálů. Rovněž líbezně a produchovněle jsou zachyceny jednotlivé figurální typy. Postava Panny Marie, jako nejbližší prostřednice k Bohu, je zde zosobněním mateřství, pokory a oddanosti, sedí u stolu, oděna je v rudý plášť a na klíně má nahého Ježíška, který k ní upíná ruce. Pozadí je členěno na dvě poloviny, v pravé části s oknem, jímž se k dvojici naklání Josef, a které skýtá průhled do krajiny. Pieter Coecke van Aelst byl vynikající vlámský malíř, sochař, architekt, návrhář dřevorytů, zlatnických prací, vitráží a tapisérií. Pracoval v Antverpách a Bruselu a byl jmenován dvorním malířem Karla V. Byl rovněž polyglot a překládal antické i moderní italské pojednání o architektuře do vlámské (holandské), francouzské a německé řeči. Jeho knihy hrály klíčovou roli v šíření renesance a přispěly k přechodu z pozdněgotického slohu v severní Evropě. Z Itálie se vrátil do Antverp, kde zdědil velmi produktivní dílnu svého otce. Originál obrazu Svatá rodina s andělem (pravoúhlá deska na výšku, 95 x 72 cm) se nachází v soukromé sbírce. Také tato práce jeho následovníka má vysokou malířskou kvalitu. Námět obrazu byl velmi oblíbený, často opakovaný v různých menších obměnách, např. různé pozadí, architektury nebo krajiny, či odlišně pojaté Mariino roucho (jak dokládá dokumentace v Rijksbureau voor kunsthistorische Documentatie v Haagu). Obraz výstižně charakterizuje styl Pietera Coecka, v pozadí má bohatou krajinu s alejí stromů, cestou a domy. Hodnotu obrazu ještě zvyšuje významná provenience - původ ze sbírky Esterhazy. Konzultováno s PhDr. Hanou Seifertovou. Restaurováno.
Lot 1 SVATÁ RODINA S ANDĚLEM
Vyvolávací cena450 000 CZK | 17 647 EUR
Dosažená cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
Lot 2 DAVIDŮV NÁVRAT A TRIUMF S HLAVOU GOLIÁŠE
Vyvolávací cena320 000 CZK | 12 549 EUR
Dosažená cena
320 000 CZK | 12 549 EUR
Lot 3 BOUŘE NA MOŘI
Vyvolávací cena150 000 CZK | 5 882 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK | 5 882 EUR
Lot 4 ARCHA NOEMOVA
Vyvolávací cena130 000 CZK | 5 098 EUR
PIETA
68 000 CZK | 2 667 EUR
Lot 6 PÁROVÉ DŘEVĚNÉ PLASTIKY
Vyvolávací cena80 000 CZK | 3 137 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 529 EUR
KŘEST KRISTA
350 000 CZK | 13 725 EUR
Lot 8 DÓZA
Vyvolávací cena18 000 CZK | 706 EUR
Lot 9 MAPA KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO
Dosažená cena
160 000 CZK | 6 275 EUR
Lot 10 KLASICISTNÍ HODINY
Vyvolávací cena25 000 CZK | 980 EUR
Dosažená cena
46 000 CZK | 1 804 EUR
Lot 11 EMPÍROVÉ HODINY S HRACÍM STROJEM
Vyvolávací cena30 000 CZK | 1 176 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK | 1 373 EUR
Lot 12 PÁROVÉ ETAŽÉRY VE STYLU BIEDERMEIERU
Vyvolávací cena120 000 CZK | 4 706 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK | 5 882 EUR
Lot 13 SKLENÍK Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU
Vyvolávací cena90 000 CZK | 3 529 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK | 11 765 EUR
Lot 14 PÁROVÉ ŽIDLE Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 176 EUR
Lot 15 TŘI POHLEDY NA PRAHU
Dosažená cena
60 000 CZK | 2 353 EUR
Lot 16 KARLŮV MOST S MOSTECKOU VĚŽÍ
Vyvolávací cena95 000 CZK | 3 725 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK | 5 490 EUR
Lot 17 KRAJINA S VĚTRNÝMI MLÝNY
Vyvolávací cena140 000 CZK | 5 490 EUR
Lot 18 KRAJINA S JEZDCI NA KONÍCH
Vyvolávací cena24 000 CZK | 941 EUR
Dosažená cena
31 000 CZK | 1 216 EUR
Lot 19 CESTOU DO BETLÉMA
Vyvolávací cena40 000 CZK | 1 569 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 529 EUR
Lot 20 PODOBIZNA DÁMY V HISTORICKÉM ODĚVU
Vyvolávací cena85 000 CZK | 3 333 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK | 3 333 EUR
Lot 21 ČTENÁŘKA
Dosažená cena
180 000 CZK | 7 059 EUR
Lot 22 MINIATURA MADONNY
Lot 23 ZLATÁ DÓZA
Vyvolávací cena28 000 CZK | 1 098 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK | 2 353 EUR
Lot 24 LESNÍ KRAJINA S PTACTVEM V ZIMĚ
Vyvolávací cena180 000 CZK | 7 059 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK | 7 059 EUR