Lot 41
Viktor Barvitius (1834 - 1902) PAŘÍŽŠTÍ KOMEDIANTI

1865 - 1866
olej, plátno
27,5 x 35 cm (v x š)
sign. vlevo dole: B

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 826 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 826 EUR

Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: "Předložený obraz Pařížští komedianti je nepochybnou a velmi krásnou prací malíře Viktora Barvitia, už několikrát vystavenou a publikovanou. Jeho vznik klademe nejspíše do doby po polovině 60. let 19. století, do doby Barvitiovy cesty do Francie. Barvitius shodně  s dobovou literaturou s oblibou zachycoval prostředí velkoměsta v reálných záběrech z ulic, náměstí, parků, kluzišť a poutí a jak vidíme na předloženém obraze, také v Paříži zaznamenával v malířsky výtečných kompozičních skicách volného štětcového podání život na rušných ulicích a přitom řešil nové výtvarné problémy spojené s otázkou světla a jeho barevných efektů."

Publikováno: Volavková, H.: Viktor Barvitius, 1959. Nové Prameny, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha, svazek 26, fotogr. č. 20.

Vystaveno: Čeští mistři: Pinkas, Purkyně, Barvitius, Chittussi, SVU Mánes, Praha 1925, č.k. 93

Česká tradice 19. století, SVU Mánes, Praha 1938, č.k. 52