Lot 29
PRAŽSKÉ BAROKNÍ STOLNÍ HODINY

Kolem 1780
černěné dřevo, mosaz, smalt, zlacená mosaz, zlacené dřevo, sklo
63,5 x 34 x 21 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 739 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 609 EUR

Vzácné pražské pozdně barokní hodiny jsou tvořeny bednou z černěné hrušky s mansardovou střechou a bočními sklíčky, kterou doplňují mosazné figurální a florální ozdoby (čučky, lví packy). Dle literatury se jedná o hodiny významného pražského hodináře Bernarda Biswangera. Ten, ačkoliv byl původně rakouským hodinářem z Folbachu, přišel do Prahy před rokem 1771 a usadil se na Malé Straně. Oženil se s dcerou hodináře Josefa Uhla Barborou a založil početný rod hodinářů činných do poloviny 19. století. Nad smaltovaným ciferníkem s arabskými číslicemi je uprostřed původní medailon s malbou krajiny s rybářem, stroj v chodu je se čtvrťovým bití. Seřízeny hodinářem, kompletně restaurováno. Hodiny pochází z významné pražské sbírky. Literatura: Analogické hodiny od Bernarda Biswangera reprodukovány v knize Hodiny a hodinky, Emanuel Poche, Libuše Urešová, Praha 1987, strana 163, fotografie č. 15.