Lot 198
René Roubíček (1922 - 2018) UFON

2017
foukané uranové sklo
53 cm (v)
sign. a datováno: Roubíček / 2017

Vyvolávací cena
18 000 CZK
   |   783 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR

Tematika vesmírných výprav je zde manifestována ručně foukaným sklem, které je vyrobené z uraniové skloviny, pro kterou je typická výrazně zelená barva. Kolekce čítá pouze dvacet kusů. Objekt vznikal mimo sklářskou formu: „Byla to čistě autorská tvorba vznikající u sklářské pece za souhry skloviny a mě s huťákem, který to foukal.“ Jeho cílem bylo vytvořit Ufona, který nemá být děsivý, ale naopak hravý jako sklo samo. Na rozdíl od benátského nebo skandinávského skla nevyžaduje jeho tvorba žádné složité techniky, spíše se řídí fyzikálními vlastnostmi viskózního skla. Roubíčkova díla jsou hojně zastoupena ve významných českých i světových institucích. Dílo pochází z významné sbírky Jiřího Šetlíka.