Lot 31
Jan Václav Mrkvička (1856 - 1938) SKICÁK KRESEB - STUDIE PORTRÉTŮ

Přelom 19. a 20. století
Kresba tužkou, ruční papír
26 x 20,5 cm (v x š)
Signováno: Signováno na první kresbě azbukou: IVM

Vyvolávací cena
10 000 CZK
   |   392 EUR
Dosažená cena
550 000 CZK
   |   21 569 EUR

Původem český malíř IVAN MRKVIČKA (bulharsky Иван Мърквичка), vlastním jménem Jan Václav Mrkvička, je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství. Přispěl k uměleckému životu v Bulharsku, nově osvobozeném od turecké nadvlády, na konci 19. a počátku 20. století. Pocházel z Vidimi nedaleko Dubé a studoval na pražské a mnichovské akademii. Mrkvička přišel do Plovdivu v roce 1881 na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie. Působil zde jako učitel kreslení na gymnáziu, spolupracoval s nejvýznamnějšími kulturními osobnostmi ve městě: I. Vazovem, K. Veličkovem, P. Karavelovem, P. Slavejkovem. V roce 1889 se usadil v Sofii, v roce 1896 byl jedním ze zakladatelů Národní akademie umění. Mrkvička výborně zvládal klasické malířské a kreslířské techniky, nejvýznamnější úspěchy dosáhl v zachycení každodenního života, ale maloval také obrazy s historickými náměty a je autorem mnoha vysoce kvalitních portrétů (např. cara Ferdinanda I. nebo carevny Eleonory). Byl jedním z tvůrců tehdejšího znaku Bulharska a znaku Sofie. V roce 1918 se stal členem Bulharské akademie věd. Z Bulharska se vrátil zpátky do Čech v roce 1921. Zde se věnoval hlavně malování portrétů, mimo jiné i významných politiků. Řadu Mrkvičkových obrazů vlastní Sofijská městská galerie a NG v Praze.

Skicák obsahuje sedmnáct kreseb tužkou s portréty lidí, některých v bulharských krojích, s popiskami jmen v azbuce.

SVATÁ RODINA S ANDĚLEM

Lot 1 Pieter Coecke Van Aelst (1502 - 1550) (následovník) SVATÁ RODINA S ANDĚLEM

Vyvolávací cena
450 000 CZK | 17 647 EUR
Dosažená cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
DAVIDŮV NÁVRAT A TRIUMF S HLAVOU GOLIÁŠE

Lot 2 Antoon Claeissens - circle (1536 - 1613) DAVIDŮV NÁVRAT A TRIUMF S HLAVOU GOLIÁŠE

Vyvolávací cena
320 000 CZK | 12 549 EUR
Dosažená cena
320 000 CZK | 12 549 EUR
BOUŘE NA MOŘI

Lot 3 Ludolf Bakhuizen (1630 - 1708) BOUŘE NA MOŘI

Vyvolávací cena
150 000 CZK | 5 882 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK | 5 882 EUR
ARCHA NOEMOVA

Lot 4 Anonym ARCHA NOEMOVA

Vyvolávací cena
130 000 CZK | 5 098 EUR
PIETA

Anonym PIETA

68 000 CZK | 2 667 EUR
PÁROVÉ DŘEVĚNÉ PLASTIKY

Lot 6 Anonym PÁROVÉ DŘEVĚNÉ PLASTIKY

Vyvolávací cena
80 000 CZK | 3 137 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 529 EUR
KŘEST KRISTA

Ferdinand Maximilián Brokoff (1688 - 1731) (připsáno) KŘEST KRISTA

350 000 CZK | 13 725 EUR
DÓZA

Lot 8 DÓZA

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 706 EUR
MAPA KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO

Lot 9 Johann Christoph Müller (1673 - 1721) MAPA KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO

Vyvolávací cena
130 000 CZK | 5 098 EUR
Dosažená cena
160 000 CZK | 6 275 EUR
KLASICISTNÍ HODINY

Lot 10 KLASICISTNÍ HODINY

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 980 EUR
Dosažená cena
46 000 CZK | 1 804 EUR
EMPÍROVÉ HODINY S HRACÍM STROJEM

Lot 11 EMPÍROVÉ HODINY S HRACÍM STROJEM

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 176 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK | 1 373 EUR
PÁROVÉ ETAŽÉRY VE STYLU BIEDERMEIERU

Lot 12 PÁROVÉ ETAŽÉRY VE STYLU BIEDERMEIERU

Vyvolávací cena
120 000 CZK | 4 706 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK | 5 882 EUR
SKLENÍK Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU

Lot 13 SKLENÍK Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU

Vyvolávací cena
90 000 CZK | 3 529 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK | 11 765 EUR
PÁROVÉ ŽIDLE Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU

Lot 14 PÁROVÉ ŽIDLE Z OBDOBÍ BIEDERMEIERU

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 176 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 176 EUR
TŘI POHLEDY NA PRAHU

Lot 15 Vincenc Morstadt (1802 - 1875) TŘI POHLEDY NA PRAHU

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 176 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK | 2 353 EUR
KARLŮV MOST S MOSTECKOU VĚŽÍ

Lot 16 Carl Robert Croll (1800 - 1863) KARLŮV MOST S MOSTECKOU VĚŽÍ

Vyvolávací cena
95 000 CZK | 3 725 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK | 5 490 EUR
KRAJINA S VĚTRNÝMI MLÝNY

Lot 17 Georges Michel (1763 - 1843) KRAJINA S VĚTRNÝMI MLÝNY

Vyvolávací cena
140 000 CZK | 5 490 EUR
KRAJINA S JEZDCI NA KONÍCH

Lot 18 Cornelis Lieste (1817 - 1861) KRAJINA S JEZDCI NA KONÍCH

Vyvolávací cena
24 000 CZK | 941 EUR
Dosažená cena
31 000 CZK | 1 216 EUR
CESTOU DO BETLÉMA

Lot 19 Adolf Joseph Weidlich (1816 - 1885) CESTOU DO BETLÉMA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 569 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 529 EUR
PODOBIZNA DÁMY V HISTORICKÉM ODĚVU

Lot 20 Václav Brožík (1851 - 1901) PODOBIZNA DÁMY V HISTORICKÉM ODĚVU

Vyvolávací cena
85 000 CZK | 3 333 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK | 3 333 EUR
ČTENÁŘKA

Lot 21 Giuseppe Barison (1853 - 1931) ČTENÁŘKA

Vyvolávací cena
80 000 CZK | 3 137 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK | 7 059 EUR
MINIATURA MADONNY

Lot 22 MINIATURA MADONNY

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 706 EUR
ZLATÁ DÓZA

Lot 23 ZLATÁ DÓZA

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 098 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK | 2 353 EUR
LESNÍ KRAJINA S PTACTVEM V ZIMĚ

Lot 24 Antonín Chittussi (1847 - 1891) LESNÍ KRAJINA S PTACTVEM V ZIMĚ

Vyvolávací cena
180 000 CZK | 7 059 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK | 7 059 EUR